Sėkmės istorijos, asmeninis augimas, savimotyvacija

Darius Čibonis - ilgametis asmeninio efektyvumo treneris, sertifikuotas koučingo specialistas.

PASKELBIMO DATA:

09 June 2024

 

Darius Čibonis 
Ilgametis asmeninio efektyvumo treneris, sertifikuotas koučingo specialistas

 

 

Aukštai šoksi - žemai krisi, daug norėsi - mažai gausi, sąžiningais būdais daug neuždirbsi, lengvų pinigų nebūna... Ar teko girdėti šias "tiesas"? O gal Jūs patys jomis vadovaujatės? Tai yra populiarių įsitikinimų pavyzdžiai. Įsitikinimai yra tai, kuo mes šventai tikime ir jie veikia lyg mūsų smegenų filtrai, kurie praleidžia tik tą informaciją, kuri atitinka mūsų įsitikinimus.

 

Tai reiškia, kad mes nematome pasaulio tokio, koks jis yra iš tikrųjų - mes matome tai, kuo patys tikime. Moteris, kuri yra įsitikinusi, kad visi vyrai - kiaulės, mato vien vyrus-kiaules. Ir kai ji gatvėje kaktomuša susiduria su princu, ji jo nepastebi, bet iš tolo pamato kiaulę kitoje gatvės pusėje, su juo susipažįsta ir galų gale išteka. Ir visą gyvenimą renka įrodymus, kad buvo teisi dėl vyrų.

 

Jei tikiu, kad nuo manės niekas nepriklauso, esu mažas sraigtelis didžiuliame mechanizme - aš net nebandysiu įtakoti įvykių ar aplinkybių sau palankia linkme. Ir žinoma gausiu neginčijamus patvirtinimus šiam savo įsitikinimui. Taip pat, kaip įsitikinimas, kad aukštai šokę žemai krenta - tikrai nepadeda aukščiau pašokti.

 

Iš kur atsiranda destruktyvūs įsitikinimai? Gera žinia ta, kad mes su jais negimstame, o suformuojame. Pradedant tėvais, ankstyvaisiais mokytojais ir baigiant masinio informavimo priemonėmis.

 

Televizijos kanalų atstovai teigia, kad 89% žiūrovų auditorijos yra "runkeliai", kurie nenori matyti, kaip kažkam gerai sekasi - žymiai didesni reitingai laidų apie asmenines žmonių tragedijas, nelaimes bei skandalus. Pasirodo "runkeliais", vadinami žemesnes nei vidutines pajamas turintys TV žiūrovai.

 

Aš jau 13 metų gilinuosi į žmogaus asmeninio efektyvumo klausimus ir žinau, kad noras reguliariai matyti svetimų žmonių negandas kyla ne šiaip sau. Šių laidų fanai, patys to nesuvokdami, siekia kasdien matyti patvirtinimus savo įsitikinimams, kuriems, beje, jie ir turėtų būti "dėkingi" už žemesnes nei vidutines pajamas. Kokie tai įsitikinimaių Tokie, kaip: nuo manės niekas nepriklauso, pasaulyje nėra teisybės, visiems blogai - ne man vienam, t.t.

 

Kaip atpažinti savyje destruktyvius įsitikinimus, juk jie mumyse taip giliai įaugę, kad mes jų sąmoningai nejaučiame? Dažniausiai jie iškyla į paviršių ginčuose, nes būtent įsitikinimus mums norisi įnirtingai ginti. Arba mūsų pamėgtų frazių, kurias mes dažnai kartojame, pavidalu. Užduokite sau klausimą: ar ši "tiesa", kurią taip mėgstu kartoti ir ginti, man padeda sėkmingiau judėti link mano svarbių tikslų? Kur ji gali mane atvesti per ilgesnį laiką? Ar norėčiau ten atsidurti? Jei atsakymas neigiamas - vadinasi šis įsitikinimas man yra žalingas ir privalau jo atsisakyti bei surasti aplinkoje kitokių įrodymų, kurie formuotų naują - konstruktyvų įsitikinimą. Pavyzdžiui - ar yra žmonių, kurie patys, savo asmeninių pastangš dėka susikūrę geresnį gyvenimą? Ir štai jau turiu įrodymą, kad nuo mūsų pačių daug kas priklauso. Sekantis klausimas - ką pats galėčiau iš tokių pasimokyti?

 

Asmeninio efektyvumo seminarų metu skatinu žmones peržengti savo pačių susikurtas ribas. Mes galime pasiekti lygiai tiek, kiek manome, kad galime. Todėl verta manyti, kad galime daugiau. Kad praplėsti suvokimą apie savo galimybių ribas, seminarų metu žmonės mokomi basomis pereiti per karštas žarijas vien tam, kad akivaizdžiai įsitikintų, kad gali žymiai daugiau, nei manė iki šiol. Sušlubuoja seni įsitikinimai: jei nesudegiau ugnyje, verta permąstyti ir kitus apribojimus, kuriuos visą laiką sau taikiau. Mano mėgstama frazė: "Kelyje į sėkmę greitį pasirenkame patys" primena, kad mes judame link savo tikslų tokiu greičiu, kokį patys pasirinkome ir niekas kitas jo neapribojo išskyrus mus pačius. Mūsų efektyvumą ribojantys įsitikinimai mumyse glūdi lyg tarakonai, kuriuos reikia gaudyti ir naikinti. Kuomet keičiasi mūsų įsitikinimai, keičiasi ir elgesys. Mes imame kitaip elgtis, išvystome didesnį greitį ir pasiekiame aukštesnius rezultatus, nepriklausomai nuo to, kuria veikla užsiimame.

 

Niekas taip sėkmingai neįkvepia, kaip sėkmingi pavyzdžiai. Skaitykite sėkmingų žmonių biografijas, skaitykite knygas apie pozityvų mąstymą ir sėkmę - tai padės įsitikinti, kad pasaulis žymiai geresnis nei atrodo, matant jį per televizorių. Žmogus tampa tuo, apie ką ilgesnį laiką galvoja - todėl sėkmingi žmonės nuolat galvoja apie sėkmę. Tai lyg 360 laipsnių veidrodis - kur žiūrime, ten, ilgainiui, atsirandame. Gera žinia tai, kad savo mintis galime valdyti patys. Todėl aš esu optimistas, nes nematau prasmės būti kuo nors kitu!

article-contact

Norite gauti naujus straipsnius?

Prenumeruokite naujienlaiškį ir gaukite naujus straipsnius tiesiai į el.paštą!

Susipažinau su privatumo politika