Darbo paieška

Norite gauti geidžiamą darbą? Sužinokite, kaip tinkamai parašyti CV ir elgtis per pokalbį su darbdaviu.

PASKELBIMO DATA:

09 June 2024

Šiuolaikiniame pasaulyje profesijų įvairovė didelė, tačiau ne visada pavyksta gauti norimą darbą. Taip atsitinka todėl, kad siųsdami savo gyvenimo aprašymą ir motyvacinį laišką padarome klaidų. O dažnam iš mūsų darbo pokalbyje jaudulys pakiša koją. Tad koks turėtų būti mūsų gyvenimo aprašymas ir motyvacinis laiškas? Kaip turėtume elgtis pokalbio metu, ko klausti ir nuo ko verčiau susilaikyti? Apie tai nusprendėme pakalbinti ilgametį lyderystės trenerį, internetinio portalo www.lyderyste.lt seminarų, knygos „Svajonės link“ autorių Darių Čibonį.

 

 

Koks turėtų būti mūsų gyvenimo aprašymas? Kūrybingas ar parengtas pagal šabloną?

 

Kaip darbdavys, skaitydamas gyvenimo aprašymą, mažiausiai žiūriu į tai, kiek jis atitinka formalius standartus. Pastaruoju metu populiarėja gyvenimo aprašymai standartizuotose ES formose, kuriuose rašoma daug informacijos, neparodančios apie kandidatą nieko vertingo. Užtenka išvardyti veiklas, kuriose yra tekę pasireikšti.

 

Praleidžiu neskaitęs visas pastraipas, kur kandidatas apibūdina save spalvingais epitetais – koks komunikabilus, kūrybingas ir koks atsakingas. Tai tėra paties kandidato perdėta subjektyvi nuomonė apie save, ir ji dažnai neatspindi tikrovės.

 

Man labiausiai rūpi faktai apie rezultatus, kuriuos kandidatui yra pavykę iki šiol sukurti ar pasiekti, nes žmogus yra linkęs kartotis, o aš visuomet ieškau žmonių, orientuotų į rezultatą, o ne į kalbėjimą ar veiksmą. Tai, ką pasakysiu dabar, gali iš principo pakeisti Jūsų CV veidą ir sėkmės šansus. Pamirškite šablonus – aiškiai ir konkrečiai išvardykite didžiausius savo gyvenimo pasiekimus, kuriuos Jums pavyko pasiekti savo pastangų bei sugebėjimų dėka, nepriklausomai nuo to, ką iki tol Jums yra tekę veikti.

 

Dar norėčiau pabrėžti motyvacinio laiško svarbą. Jame ieškau įtikinamos motyvacijos, kad kandidatas pagrįstai siekia šio darbo. Turiu patikėti, jog tai – jo svajonių darbas. Mačiau daugybę apgailėtinų atvejų, kai kandidatas prideda tą patį motyvacinį laišką, kurį siuntė kitam darbdaviui, ir nepakeitė darbdavio pavadinimo.

 

Kaip pateikti save dalyvaujant paskelbtame konkurse darbo vietai užimti?

 

Kol nepažįstate būsimo darbdavio ir nežinote jo mėgstamo stiliaus, bus geriausia, jei pirmame pokalbyje atrodysite solidžiai ir dalykiškai. Vaikinai dar niekad neapsiriko dėvėdami vienspalvius marškinius ir švarką, merginos – neprovokuojantį makiažą ir atitinkamo ilgio sijoną ar suknelę. Tai nereiškia, kad vaikinų kaklą privalo veržti tėvo kaklaraištis, šiais laikais verslo garderobe vis labiau toleruojamas „casual“ stilius. Vadinasi, kelnės gali būti kitos spalvos nei švarkas, o kaklaraištis nėra privalomas. Išsiplauti galvą ir susitvarkyti panages tiek vaikinams, tiek merginoms vis dar būtina.

 

Kaip turėtume pasirengti darbo pokalbiui?

 

Privalote pasidomėti apie įmonę, į kurią kandidatuojate. Susipažinkite su visa prieinama informacija – kuo geriau suprasite įmonės veiklą ir jos vertybes, tuo geriau pasirodysite darbdaviui. Jei pažįstate ką nors, kas ten jau dirba, pavaišinkite puodeliu kavos iki susitikimo ir išklausinėkite tiek, kiek leidžia Jūsų fantazija. Geras pasiruošimas – Jūsų sėkmės pagrindas.

 

Kokia turėtų būti mūsų laikysena, kaip turėtume laikyti rankas?

 

Laikysena turėtų būti pasitikinti savimi, bet ne arogantiška. Lengva šypsena ir akių kontaktas pasisveikinimo metu pridės papildomų balų. Rankas laikykite laisvai, svarbiausia nekramtykite nagų ir netraškinkite pirštais. Venkite sėdėti sukryžiavę rankas, nes daugeliui tai gali reikšti Jūsų uždarumą ar gynybą, kas abiem atvejais išduos nepasitikėjimą.

 

Kokius klausimus dažniausiai užduoda darbdavys būsimam darbuotojui?

 

Žmonės skirtingi, todėl ir klausimai gali skirtis. Tačiau yra keli tokie, kuriems vertėtų būti pasiruošus: Kodėl manai, kad esi tinkamas šiam darbui? Kodėl keiti darbą (jei jau dirbi(-ai) kitur)? Kiek nori uždirbti ir kodėl būtent tiek? Kuo galėtum būti naudingas įmonei? Kokios tavo stiprios ir kokios silpnos savybės? Kaip save įsivaizduoji mūsų įmonėje po 3... 5... 10 metų?

 

Ką reikėtų pasakoti ir ko reikėtų atsisakyti, kai darbdavys pasiūlo papasakoti apie save?

 

Kadangi darbdavys turi prieš akis Jūsų CV, nebebūtina visko kartoti, kas ten parašyta. Jumis dėtas, daugiausia dėmesio skirčiau pasakojimui apie tuos gyvenimo momentus, kuriuose pademonstravote savybes, reikalingas pareigose, į kurias pretenduojate. Kad ir ko darbdavys klaustų, jis tikisi išgirsti įrodymus, jog puikiai tinkate šiam darbui ir dirbsite įmonėje ilgai bei laimingai.

 

Ar turėtume per pirmąjį darbo pokalbį darbdavio klausti apie numatomą atlyginimą?

 

Jei žinote, kad bet kuriuo atveju norite patekti į įmonę, pirmame pokalbyje Jumis dėtas neklausčiau – kad darbdavys nepagalvotų, jog pinigai yra svarbiausias motyvas, dėl kurio kreipėtės dėl darbo. Anksčiau ar vėliau darbdavys pateiks pasiūlymą arba paklaus, kokio atlyginimo tikitės. Kadaise pradėjau dirbti „už minimumą“, nes žinojau, kad turiu daug išmokti, ir kai mano vertė pakils, padidės ir atlygis. Svarbiausia žinoti, kad yra tokia galimybė. Visad vertinau atlyginimo sistemas, kuriose uždarbis priklauso nuo rezultatų. Po poros metų mano atlygis padidėjo dešimteriopai.

 

Kaip reikėtų įtikinti darbdavį, kad būtent aš esu tinkamiausias kandidatas šiam darbui?

 

Jei pokalbių metu darbdavys girdės tokius atsakymus, kokius nori girdėti, tai bus geriausias įrodymas, jog darbui tinkate. Atsakę į darbdavio klausimus, nepabijokite pats paklausti – paklauskite, kokių savybių iš darbuotojo labiausiai tikimasi, ir sugebėkite įrodyti, kad šios savybės yra Jūsų antras vardas.

 

Norėdami išsiugdyti tinkamas savybes, pradžioje turite išsiugdyti tinkamą mąstymą. Domėkitės psichologija, skaitykite profesinę literatūrą, neapsiribokite tuo, ką Jums duoda mokymo įstaigos. Niekam nereikalingi geri studentai, visi ieško atsakingų, iniciatyvių ir aktyvių žmonių, kurie padėtų įmonei sėkmingai siekti užsibrėžtų tikslų. Neturite laiko papildomai skaityti? Rekomenduoju apsilankyti svetainėje http://www.lyderyste.lt/saviugdai/ ir nemokamai užsiprenumeruoti „Sėkmės citatas“. Tuomet kiekvieną darbo dienos rytą gausite po vieną žymaus ir sėkmingo žmogaus mintį. Tos mintys po truputį padės formuoti sėkmingo žmogaus mąstymą. Naujas mąstymas skatins naujai elgtis ir netrukus pasirodys nauji rezultatai.

 

Linkiu kiekvienam susirasti svajonių darbą ar sukurti svajonių verslą, nes gyvenimas per trumpas, kad veiktum tai, kas nekelia džiaugsmo bei pasitenkinimo. Ir atminkite – kiekvienas uždirba tiek, kiek yra vertas.

 

Eglė Žygelytė

Bernardinai.lt

article-contact

Norite gauti naujus straipsnius?

Prenumeruokite naujienlaiškį ir gaukite naujus straipsnius tiesiai į el.paštą!

Susipažinau su privatumo politika