Kaip pašalinti kliūtis, kurios trukdo pasiekti daugiau

Pasaulyje nėra nieko sunkiau ir svarbiau nei keisti ir valdyti savo mąstymą. Apie mąstymo pokyčius sutiko papasakoti Tomas Girdzijauskas ir įmonių vadovavimo ir pardavimų konsultantas Darius Čibonis.

PASKELBIMO DATA:

09 June 2024

Pasaulyje nėra nieko sunkiau ir svarbiau nei keisti ir valdyti savo mąstymą. Tačiau būtent ši mokymosi sritis gali stipriausiai paveikti mūsų gyvenimą teigiamai. Apie mąstymo pokyčius sutiko papasakoti asmenybės ugdymo temas pristatantis Tomas Girdzijauskas ir įmonių vadovavimo ir pardavimų konsultantas Darius Čibonis.

 

Orientacija į sprendimus, o ne į problemas

 

T. Girdzijauskas pataria mąstymo treniruotes pradėti į problemas pažvelgiant per pozityvumo prizmę, teigdamas, kad visos kliūtys (tiek vidinės, tiek išorinės) yra neišvengiama tobulėjimo laiptų dalis. Norint kliūtyse pamatyti pozityviąją pusę, būtina sąlyga yra žinios. Gyvenime yra tik du būdai eiti pirmyn: skausmingas aplinkos spaudimas arba švelnusis žinių kelias. Lektorius teigia, kad tik mokantis neigiamas elementas gali skatinti eiti pirmyn, bet ne klampinti. Tai leidžia kliūtis pamatyti kaip atsiveriančius naujus etapus, kaip tramplynus, kurie padeda atsispirti naujam šuoliui.


D. Čibonis skatina atsigręžti į pozityviąją psichologiją. Lektorius teigia, kad pradėsime kitaip žvelgti į problemas tik atsiriboję nuo neigiamos informacijos. Specialistas pateikia neigiamą informaciją transliuojančių žiniasklaidos priemonių pavyzdį. T.Girdzijauskas iš principo pritaria dėl pozityviosios psichologijos bei neigiamos informacijos ribojimo, tačiau tegia, kad to per maža. Jo manymu, mūsų gyvenime pozityvūs dalykai turi dominuoti, tačiau ribotas kiekis „pipirų” yra būtina sveikai pusiausvyrai palaikyti. Negatyvųjį elementą reikia naudoti tik kaip saugiklį.

 

„Sprendimai yra mąstymo sfera. Bendrasis pagrindinis receptas išmokti valdyti savo mąstymą – pažinti save, t.y., stebėti, sekti, koncentruoti savo dėmesį ne tik į tai, ką rodo mūsų penki pojūčiai išoriniame pasaulyje. Toks požiūrio posūkis į sprendimus vietoje problemų yra tik savęs pažinimo, įsisamoninimo ir transformavimo rezultatas“, – pasakoja pašnekovas, pabrėždamas potencialo atskleidimo esmę, – „Savęs pažinimas apskritai yra didžiausias galios arba potencialo atskleidimo būdas“.

 

Asmeninio potencialo stiprinimas

 

Asmeninis potencialas priklauso nuo daug faktorių: nuo genetikos ir aplinkos per pirmus gyvenimo metus, nuo tėvų elgesio ir būsenos dar iki vaiko gimimo, vaikui gimus daugiausiai lemia, kiek energijos į vaiką tėvai įdeda per pirmus keletą metų, kuomet vaiko imlumas pats didžiausias. Vėliau svarbu, kaip toliau jis bus auklėjamas, tobulinamas, mokinamas, kokia aplinka jį formuos, bet tai jau daugiau „kosmetiniai patobulinimai“. Galutinis vaiko auklėjimo rezultatas turi būti lūžis jauno žmogaus mąstyme, nuo kurio jis darosi savarankišku, pažįsta pats save, pradeda auklėti pats save ir tęsia saviugdą visą likusį gyvenimą. Svarbiausias ir sunkiausias momentas šiame etape prasideda tuomet, kai jauni žmonės pradeda ieškoti savo gyvenimo paskirties, krypties, ir jei ją atranda – potencialas išsiskleidžia labiausiai.
Visgi gyvenime dažnai būna situacijų, kuomet sprendimus reikia priimti greitai. Tokiose situacijose T.Girdzijauskas pataria nesislėpti, o tartis su kitais žmonėmis.


Gyvenime yra 2 tipų sprendimai: esminiai-lemiantys ir smulkūs-rutininiai. Esminius reikia daryti neskubant, tariantis, tiriant ir apmąstant, o smulkius – intuityviai ir greitai. Paprastai ir dažniausiai didžiausios problemos būna su dėmesio valdymu arba mintimis, kai žmonės patys nežino, ko nori, neturi konkrečių, stiprių ir aiškių tikslų, negali apsispręsti, priimti teisingą sprendimą.


D. Čibonis teigia, kad žmogaus laimė ir potencialas priklauso nuo keletos faktorių: fizinės būklės, profesinės veiklos, kokybiškai praleidžiamo laisvalaikio, teigiamų asmeninių santykių, dvasinės būklės. Kartais žmogus pats to nesuprasdamas jaučia nerimą. Geriausias nuo to vaistas yra šių stričių objektyvus įvertinimas.

 

Kaip vadovas gali padėti atsiskleisti darbuotojo potencialui?

 

T. Girdzijauskas, paklaustas apie vadovo įtaką darbuotojų potencialui, pataria teisingai rinktis ir testuoti būsimus darbuotojus, o po to juos apmokyti bei motyvuoti neseniai atrastu XXI a. metodu, susidedančiu iš penkių svarbių dalių. Kai kurios stambios pasaulinės įmonės prieš įsileisdamos į savo kolektyvą, pretendentą tikrina darydamos dešimtis susitikimų ir užduodamos tūkstantį ar net daugiau klausimų. Pasaulyje yra psichometrikos institutai, tobulinantys tokius klausimynus. Pašnekovas taip pat privalomais laiko mokymus, kurie turi būti organizuojami prieš imantis konkrečių pareigų. Taip pat specialistas skatina nepamiršti darbuotojams, priklausomai nuo susitarimų ir darbo specifikos, po truputį didinti krūvį. Pats gyvenimas ir konkurencija reikalauja tokių sprendimų.


D. Čibonis teigia, kad vienas svarbiausių faktorių, padedančių atsiskleisti darbuotojo potencialui, yra leidimas darbuotojui jaustis komandos nariu. Panašūs principais yra akcentuojami „Kaučingo“ metodikoje. Lektorius akcentuoja, kad geriausia, ką vadovas gali padaryti, tai skatinti darbuotojų sąmoningumą bei atsakomybę.

 

Žmogaus galimybės atskleisti savo potencialą darbo aplinkoje

 

Įmones konsultuojantis vadovavimo ir pardavimų klausimais D. Čibonis pasakoja, kad daugiausiai sumaišties kyla ieškant savo veiklos srities. Šiame pasirinkime yra dvi kategorijos žmonių. Pašnekovas teigia, kad vieni laimingiausių tai žmonės, dirbantys savo mylimą darbą. Tačiau mylimas, nereiškia, kad jis yra pelningas. Būtent antroji kategorija žmonių yra pragmatikai. Šie žmonės pasirinkę pelningą sritį nebūtinai užsiprogramuoja tapti nelaimingais. Jų raktas į potencialą ir savirealizaciją yra mėgstamos veiklos suradimas.


T. Girdzijauskas antrina D. Čiboniui. Specialistas pastebi, kad daugiausiai problemų kyla dėl savo veiklos krypties atpažinimo. Jei žmogus pagaliau atranda savo mylimą darbą, jo gyvenime prasideda ir viešojo, ir asmeninio gyvenimo pusiausvyra bei sėkmė, daugybė dalykų pradeda vykti savaime, žmogus pradeda augti otpimaliausiu būdu. Tai labai svarbus gyvenimo momentas. Iš pradžių vieni ateina dėl pinigų, kiti dėl savirealizacijos, treti – dėl visko iškart. Tačiau laikas parodo, kad ilgainiui pinigai nustoja motyvuoti, o dideli pinigai gali sukelti paralyžuojantį stresą ir net sustabdyti darbingumą. Deja, dar nedaug įmonių vadovų supranta šį naują mokslo ištyrinėtą faktą.


„Naujos motyvacijos paslaptį neseniai TED konferencijoje pristatė Dan Pink.

 

Remiantis tyrimais, siekiant, kad darbingumas augtų, žmogui būtini net keli faktoriai:
1. Jis turi jausti pokyčių prasmę ir tikslą.
2. Jis turi turėti autonomiją ir atsakomybę, galimybę kurti savarankiškai. 
3. Jis turi jausti kiekvieną tobulėjimo žingsnį, gaudamas pripažinimą ir įvertinimą bei teikdamas jį kitiems. 
4. Jis turi jausti, kad atlikdamas naujas užduotis tampa meistru, ekspertu savo srityje. 
5. Jis turi turėti galimybes ir profesiniam ir asmeniniam augimui.

 

Tai sujungus, žmogus motyvuojamas dirbti maksimaliai, o pinigai ir drausminančios priemonės yra tik antrinė priemonė, kuri turi poveikį tik paprastose, mažai intelektinių pastangų reikalaujančiuose darbuose. O tokių veiklų žinių amžiuje mažėja.“, – pasakoja T.Girdzijauskas.

 

Į klausimą, kaip pašalinti kliūtis ir atskleisti savo potencialą, abu pašnekovai atsakė vienareikšmiškai – susikoncentruoti į vieną tikslą ir atrasti savo sritį. „Mokintis tik iš pačių geriausių mokytojų, kurie patys yra daug pasiekę ir iš geriausių knygų, kurias parašė geriausi mokytojai“, – papildo potencialo auginimo formulę T. Girdzijauskas.

 

Agnietė Vilkišienė, "Verslas naujai"

article-contact

Norite gauti naujus straipsnius?

Prenumeruokite naujienlaiškį ir gaukite naujus straipsnius tiesiai į el.paštą!

Susipažinau su privatumo politika